top of page
knigi.png
unnamed (2).jpg

ТВОРЧА ГРУПА 

Творча група — мозковий центр упровадження освітніх інновацій

На шляху до впровадження інновацій у практику роботи дошкільного закладу одразу всім членам педагогічного колективу складно переорієнтувати свою роботу в потрібному напрямі. Тож дуже важливо, аби хтось прокладав шлях, розробляв і апробовував на практиці рекомендації, у яких було б чітко вказано, що і як слід робити. Першопрохідцями мають стати члени творчої групи — найдосвідченіші, найкреативніші педагоги, здатні мислити критично й далекоглядно.

 

Кожен досвідчений педагогічний колектив шукає нові шляхи вдосконалення освітнього процесу та забезпечення його ефективності. Педагоги нашого дошкільного закладу також об’єднали зусилля для того, щоб знайти сучасні дієві шляхи підвищення якості освіти і досягти позитивних результатів у своїй діяльності.

Загальновідомо, що однією з ефективних форм методичної роботи, що сприяє підвищенню рівня компетентності педагогів, є діяльність творчої групи.

Створення творчої групи та організація її роботи

Творча група — це своєрідна форма залучення педагогів дошкільного закладу до творчої діяльності із упровадження в практику роботи найкращих досягнень педагогічної науки і перспективного педагогічного досвіду. Створюють творчу групу на добровільних засадах. Вона відрізняється від інших об’єднань педагогів тим, що її роботу вибудовують на дослідно-експериментальній основі. Для організації творчої групи обирають керівника з числа авторитетних педагогів, який визначає її постійний склад. Це дає змогу не лише систематизувати роботу, а й запропонувати педагогам, які є членами творчої групи, завдання для активізації їхньої пошукової діяльності.

Творчі групи створюють з ініціативи:

адміністрації дошкільного закладу, зважаючи на необхідність успішного розв’язання певної нагальної проблеми;

методичних об’єднань різних рівнів з метою науково-методичного забезпечення дошкільних навчальних закладів;

окремих вихователів, зацікавлених конкретними питаннями вдосконалення освітнього процесу.

Творча група не дублює роботу методичного кабінету чи методичного об’єднання, які сприяють підвищенню кваліфікації педагогічних кадрів за всіма напрямами. Творча група зосереджується на глибокому і всебічному випереджальному вивченні досягнень педагогічної науки з однієї науково-педагогічної проблеми і стає провідником їх впровадження у практику дошкільного закладу.

Робота творчої групи над певною проблемою дає змогу її членам поглиблено вивчати рекомендації педагогічної науки, апробовувати їх, вносити необхідні корективи, напрацьовувати досвід їх реалізації, цілеспрямовано змінювати освітній процес. Виправдовує себе й невелика кількість членів творчої групи — 3–9 осіб. Адже в роботі творчої групи необхідно забезпечити тісну взаємодію, постійний обмін думками, мобільність її учасників. Термін участі педагогів у роботі творчої групи може тривати від одного до трьох років.

Головним завданням для творчих груп є розроблення рекомендацій на основі вивчення досягнень науки та пробне впровадження їх у практику, пошук ефективних шляхів застосування результатів наукових досліджень, вивчення й засвоєння перспективного досвіду.

Різновиди творчих груп

Науковці виокремлюють два види творчих груп:

перші працюють над упровадженням наукових досягнень психолого-педагогічної науки;

другі займаються вивченням і впровадженням перспективного педагогічного досвіду.

Необхідність створення творчих груп першого виду зумовлена актуальними проблемами модернізації змісту освіти, потребою в освоєнні нових навчальних програм, методик, упровадженні інноваційних технологій. Основним завданням творчих груп другого виду є вивчення досвіду, який уже існує, його моделювання, апробація, узагальнення, упровадження у своїй практичній діяльності, активне поширення та презентація педагогічним працівникам.

Етапи діяльності творчої групи

У діяльності творчої групи виокремлюють низку етапів, а саме:

1-й етап — вивчення науково-педагогічної літератури з проблеми, узагальнення наявного досвіду; консультування з науковцями, досягання високої компетентності в суті проблеми, яку вивчають;

2-й етап — розроблення моделей, схем, рекомендацій, порад щодо застосування на практиці досягнень науки; конкретизація практичних рекомендацій, розроблених науковцями, адаптація їх до специфіки роботи конкретного педагогічного колективу;

3-й етап — апробація рекомендацій, розроблених на основі теоретичних положень, корегування їх у процесі практичного застосування, напрацювання власного досвіду з проблеми;

4-й етап — поширення напрацьованого досвіду, демонстрування його широкому загалу педагогів, пропаганда у фахових виданнях; консультування педагогів під час підготовки й проведення семінарів-практикумів, педагогічних читань, науково-практичних конференцій тощо.

                                                                           За матеріалами журналу "Вихователь-методист дошкільного навчального закладу" №1/2015

30 жовтня 2019 року у Кролевецькому ЗДО №5 пройшло засідання творчої групи «Розвиток мовлення дітей дошкільного віку з використанням сучасних технологій». У ході засідання було затверджено план роботи творчої групи і окреслено пріоритетні напрями роботи щодо зазначеної проблеми. Всі члени групи прослухали доповідь вихователя-методиста Н.М. Ткаченко «Вплив ейдетики на розвиток мовлення і мислення дітей», а також консультацію «Вплив пальчикових ігор на мовленнєвий розвиток дошкільників», яку підготувала вихователь І.В. Висоцька.

Члени творчої групи розробили пам’тку-порадницю для батьків «Роль батьків у розвитку мовлення дітей».

Засідання творчої групи №2

 

13 листопада 2019 року відбулось ІІ засідання творчої групи, на якому обговорювалось питання «Використання усної народної творчості у формуванні зв’язного мовлення дошкільників». Під час засідання педагоги закладу ділилися досвідом та обговорювали особливості використання фольклору на заняттях та у повсякденному житті дошкільників. Вихователі переглянули презентацію «Використання усної народної творчості для розвитку мовлення дітей дошкільного віку», яку підготувала та презентувала вихователь-методист Н.М. Ткаченко. Під супроводом вихователя-методиста пройшла цікава робота в творчих підгрупах, де педагоги визначили напрями роботи з формування звукової культури мовлення та методи виховання звукової культури засобами фольклору.

Вправи «План на день», «Велике прання» спонукали учасників до осмислення всього почутого під час роботи творчої групи.

Загалом творча група активно та плідно опрацювала винесене питання.

bottom of page